TЕХНОЛОГИЯ НА ЗАПРЪЖКИ И ЗАСТРОЙКИ
TЕХНОЛОГИЯ НА ЗАПРЪЖКИ И ЗАСТРОЙКИ
Запръжки- приготвят се от задушени в мазнина зеленчуци (лук, моркови, целина и др), домарено пюре или домати, брашно и червен пипер. Те подобряват консистенцията и органолептичните качества на ястията и повишават тяхната хранителна стойност. При задушаване на зеленчуците, мазнината поглъща етеричните масла. При прибавяне в ястието на мазнината и задушените зеленчуци се запазва за дълго време специфичния вкус и аромат, а от каротина на моркова се подобява и външния им вид. .
Класификация на запръжките
- зеленчукови запръжки- приготвят се от лук, моркови, целина, доматено пюре и червен пипер. Биват:
- светла зеленчукова – запръжка до светложълт цвят с неоцветяваща мазнината зеленчуци като лук, целина, пащърнак и др. (без моркови, доматено пюре и червен пипер)
- тъмна зеленчукова – задушено до тъмно златисто зеленчуци с доматено пюре и червен пипер. Зеленчуците се задушават в мазнина 15% от тяхната маса на тънък слой 4-5 см. Лукът трябва да стане прозрачен, морковите и целината да омекнат, доматеното пюре се прибавя разредено във вода, а когато се прибави червения пипер се долива малко вода или бульон . Има 2 начина на приготвяне :
I начин – продуктите се слагат последователно – първо се загрява маслото до 1200 С. Лукът нарязан на ситно до златисто, морковите и целината, доматеното пюре и червения пипер.
II начин- всички зеленчуци нарязани на дребно заедно с мазнината се загряват до 90-98 0 С., задушават се 10-15 мин. прибавя се разреденото доматено пюре и червения пипер.
- брашняна запръжка- приготвя се от растително масло или краве масло и брашно. Делят се на :
- светла брашняна – брашното се запъжва в мазнина с темп 115-120 0 С. до светлозлатисто. Използва се за светли месни, млечни и сметанови сосове .
- тъмна брашняна – запържваме брашното до тъмнозлатисто при темп. на мазнината 1500 С. с мирис на препечени орехи. Използва се за тъмни и гъбени сосове.
Брашното и в двата случая се запържва с мазнина в съотношение 1:0,8. От високата темп. брашното придобива спечифичен аромат. При разреждане с вода брашното не образува клей .
- суха брашняна – брашното се запича без мазнина на слой 4-5 см. до сипкава консистенция.
- комбинирана запръжка- комбинирана между зеленчукова и брашняна запръжка.
- светла комбинирана – светла зеленчукова и светла брашняна
- тъмна комбинирана – тъмна зеленчукова и тъмна брашняна.
Технология на застройки
Застройките подобряват гъстотата, вкуса и цвета на ястията. Използват се за приготвяне на сосове, супи и основни ястия.
- при супи и сосове – с застройка се подпрявят накрая
- за ястия – заливат се със застройка и се запичат. Продукти използвани за застройка:
- яйца
- яйца и мляко
- яйца, мляко (прясно или кисело) брашно
- сметана
- краве масло
- лимонов сок или оцет
Начини за приготвяне на застройка.
- застройка с яйца , брашно и мляко -яйцата се разбиват и към тях се прибавя млякото и брашното. Готовата смес се загрява до темп. 70-80 0 С. до сгъстяване . Прибавя се при непрекъснато разбиване топлия бульон и се вари още 15 мин.
За ЗОХ е абсолютно задължително застройката да бъде варена.
- застройка с яйца и мляко- яйцата се разбиват и към тях се прибавя топлото мляко. Сместа се нагрява при темп. 70-80 0 С. до получаване на гъста хомогенна смес. При темп. над -80 0 С белтъците денатурират и застройката се пресича , което влошава качеството на ястията (това не трябва да се допуска)