ТУРИСТИЧЕСКА АНИМАЦИЯ
ТУРИСТИЧЕСКА АНИМАЦИЯ. ВЪЗНИКВАНЕ И РАЗВИТИЕ – ИСТОРИЧЕСКИ ПРЕГЛЕД. СЪЩНОСТ И ЗНАЧЕНИЕ, МЯСТО НА АНИМАЦИЯТА В ТУРИСТИЧЕСКАТА ИНДУСТРИЯ. КЛАСИФИКАЦИЯ
Възникване и развитие : концентрацията на свободно време (сезонно, ваканционно, годишен отпуск, weekend) се превръща в обект на туристическия интерес, в съвременните условия. Тенденция, в европейските страни и в световен мащаб, през последните десетилетия, е по-активното използване на свободното време. Спорта и активните дейности, на този етап, са присъщи на високите социални слоеве.
Ниските слоеве на социалната стълбица са по-пасивни, но следват модата. Навиците на ежедневието започват да се отразяват и върху съдържанието, структурата и организацията на туристическите прояви в най-общ смисъл.
От 80-те години започва осезаемо да се усеща диференцирано отношение на пазара към туроператорите, по отношение на туристичрския продукт. Оферти, ограничени в рамките на основните туристически услуги – подслон и изхранване, разклащат позициите си на международния туристически пазар. Тогава излизат като водещи тези, които на преден план поставят услугите за свободно време. Започва максимално обединяване на дейности на туроператорите и есплоатационни дейности на МТБ. Тази материално техническа база, след Втората световна война, бележи бързо развитие, поради голямото търсене на туристически услиги.
За крадко време (50-60-те год.) се създава универсализиран туристически продукт с акцент върху архитектурните форми, удобство, достъпност, кухнята се универсализира, с налагането на европейската кухня като модел. Предпочитанията в избора на определен пакет са резултат от изгодната (ниската) цена.
Свободното време на туриста има все по-голям дял от ежедневните дейности като резултат от безпрепятственото функциониране на основните дейности като транспорт, настаняване, изхранване. Потребността от изживяване на положителни емоции, изграждане на вътрешна хармония, контакт с природата. Търсенето на нови познанства и откривателства, предизвикателства и рискови приключения са естествените потребности на човека като биологичен вид. Те са необходими за неговото оцеляване и усъвършенстване.
Ресурси на туристическата анимация :
а) човешките ресурси и като мениджърски, и като изпълнителски състав, необходимо е специално обучение
б) материални ресурси – отнасят се до сгради, зали, съоражения, екипировки
в) природни ресурси – природни дадености на туристическата дестинация, особено подходящи за някои анимационни дейности. За спортната дейност, колкото е по-разчупен терена, толкова е по-атрактивен и не може да се пренася на друго място.
г) антропогенни обекти – атракции, специфични събития и обекти създадени, не с туристическа цел, но сдобили такава значимост и включени в туристическия продукт, за тях характерното е, че съществъват в среда на голяма конкуренция и динамика.
Типология на атракциите – атракции в природата и околната среда (гори, планини, вулкани, брегове, плажове); другия вид са сътворени от хората (сгради, градове, паметници, църкви, замъци, дворци, паркове). И такива специално създадени за целите на туризма : Леголенд, Дисниленд – развлекателни тематични паркове, отделни заведения за хранене, здравни рекреационни центрове.
Специални събития – карнавали, религиозни фестивали, спортни, рекреационни, ВИП-визити, научни семинари и конгреси, церемонии в стъпване в длъжност. Анимацията е различна от атракцията. Анимацията е тази дейност, която превръща атракцията в неповторимо преживяване. Интерпретирането на атракцията и анимацията се пренася в осъществяването на основни стратегии на туристическата организация, по предлагане, продажба и реализация на тези специфични продукти.
Класификация и видове анимация – правят се върху критерии:
а) според активност на участие и форма на изява на туристите:
– активна или пасивна
– индивидуална или групова
б) според организатора:
– клубна
– хотелска (в рамките на един хотел)
– хотелска верига или туристическа организация
в) според възрастта на постребителите:
– детска
– младежка
– зряла
– трета възраст
г) според националността на участниците
Видове анимации:
а) анимация чрез движение – активни развлекателни дейности
б) творческа анимация – задоволява постребностите, а не като част от служебен ангажимент
в) анимация при общуване – типична хотелска анимация
г) анимация, чрез преживяване – задоволява се желанието на човека, да преодолява трудности, стремева към примитивен живот
д) културна анимация – потребността от разнообразяване на културно ниво
е) анимация за успокоение – задоволяване потребностите от релаксация
Функции на анимацията:
а) компесаторна функция – освобождава човека от психическо и физическо напрежение или му дава такова ако е необходимо
б) стабилизираща функция – създава положителни емоции и стимулира психическата стабилност на гостите
в) адаптивна функция – преминаване от ежедневието към вакнционната обстановка
г) информационна функция на анимацията – и чрез нея може да се предава информация за страната и региона
д) усъвършенстаща функция + образователна
е) рекламна функция (не на последно място по значение)
Анимационна проява – различни анимационни прояви, независимо от коя сфера са, обикновено се конкретизират в т.н. анимационна програма. Разработването на такава програма се предшества от задълбочена, предварителна подготовка, която има за задача да изясни условията и предпоставките, свързани с анимационните прояви:
– структура и състав на туристопотока (възраст, пол, занятие, езикова характеристика)
– организация на туристическото обслужване, къде и кога ще се анимират
– природогеогрфаски особености на мястото, дали позволява и какво позволява
– МТБ на анимацията – какво включва, цени, площадки, озвучаване
– кадри за анимация
– средства за анимация
– финансови ресурси
Всичко това може да се обобщи като концепция за анимация. Трябва да се съобрази с четирите фази на живот на всеки продукт (въвеждане-разстеж-срялост- спад). Трябва да се предвиди фазата на развитие, колко време да се задържи и кога да се смени с нещо ново. Програмите биватосновни, месечни и седмични. При съставянето им трябва да се съблюдава определено съотношение, между отделните анимационни области, обвързаност на проявите като тематика и условия на провеждане,алтернативност и взаимозаменяемост на отделни прояви, място на провеждане, целесъобразност и приложимост.
Месечните анимационни програми са задължителни и се изготвят по календарни дни. Седмичната програма е оперативната програма на аниматорите. В нея могат да настъпят промени само по желание на туристите или след преценка, че някои прояви не отговарят в достатъчна степен на техните вкусове, желания и интереси, поради лошо време или отмяна на някакво събитие. Не е желателно да се предлага анимационна програма ден за ден.
Планиране и провеждане на анимационни програми.
Печеливш е един анимационен продукт, който не е импровизиран с аматьори.
Необходими са определени методически указания и добра подготовка.
а) сценарии – основен инструмент за постигане целите на една анимационна проява = технологично указание за реда, начина и средствата за реализирането ѝ. Дори могат да приличат на литературно произведение, а в някои случаи (спортните), като строеви команди. Много важен момент е силното атрактивно начало.
– главният герой в сценария е туриста, започва се с по-малка бройка
– стилът на сценария е издържан, със сполучливи нюанси хумор, добро намерена шега или анегдот, съобразени с народопсихологията на присъстващите. Трябва да има степен на очакване, която да поддържа напрежението, и по възможност силен финален завършек.
б) технически план – съдържа всички условия, необходимите технически средства, реквизит, материали и финансови средства за провеждане на проявата
Други видове туристическа анимация, признаци:
– функционлен признак – общ (цялото време на туриста) и конкретен (определено време)
+ платена (реална форма на печалба) и безплатна (форма на инвестиция)
+ според времето – дневна нощна и сезонна
– в зависимост от бранша
+ хотелска анимация
+ анимация в заведенията за хранене
+анимация при ексурзоводско обслужване
+ анимация повреме на пътуване
-според специалната област
+ анимация в областта на физическата активност
+ анимация в областта на играта
+ анимация в областта на общуването
+ анимация в областта на културата и творчеството
+ ландшафтна анимация
+ арт анимация
+ етно анимация – шиене на национални каренца, танци
Анимацията може да продължи сезонния период.