ЕТИКА В ТУРИСТИЧЕСКИЯ БИЗНЕС
ЕТИКА В ТУРИСТИЧЕСКИЯ БИЗНЕС
Туризмът е една от най-големите световни индустрии. Постоянният растеж на тази индустрия я определя като един от най-забележителните икономически и социални феномени на миналия век. С нарастване обема на туристическата индустрия се увеличават и етичните проблеми, свързани с туристическата дейност. Туристическите организации започват да осъзнават, че реализирането на етично поведение, може да подобри бизнес резултатите им.
Основните етически проблеми в туристическата индустрия се групират около проблема със зачитане правата на участниците в нея. Утвърждава се изводът, че ако не се спазват човешките права, не е възможно туристическата индустрия да запази устойчиво развитие. Устойчивото икономическо развитие, съвместно със спазването на етичните принципи, са решаващите фактори за определяне на туристическата активност в различните дестинации. Основните групи, които имат интерес в туристическата индустрия са: туристите, предприемачите, наетите работници, местната общност, където се предлага туристическата услуга, както и правителствените институции, ангажирани с туризма.
Човешките права са основни морални стандарти, без които хората не могат да живеят с достойнство. Човешките права се разграничават на природни и граждански. Първите произлизат от същността на хората като природни същества. Гражданските права произлизат от членството на хората в обществото. Те произтичат от взаимоотношения, изградени на основата на обществения договор, и зависят от степента на развитие на обществото. Често туристите смятат, че правата им се нарушават. Участниците в туристическата индустрия също се оплакват от несъобразяване с техните права от страна на туристите. Наемните работници смятат, че както работодателите, така и туристите пренебрегват техните права.
Правата на местната общност са свързани с това, да имат достъп до електричество, вода, образование, здравеопазване и т.н. Много често в името на развитието на туризма местни семейства са лишавани от земята им и на нея се строят хотели и други туристически обекти; плажовете, които са били свободни за достъп, стават затворени, за да обслужват само гостите на комплексите. Незачитането на правата на местните хора е политика на много туристически компании, които внасят чуждестранни културни, икономически и социални модели на поведение, чужди на местните общности. Друга предпоставка за нарушаване правата на местните хора е, че обичайната практика в туризма се гради около мотото „Клиентът винаги има право“. Така се фаворитизират правата на туриста, а правата на местните граждани се подценяват. Това мото предполага неравномерно разпределение на ползите от туризма в полза на клиентите и туроператорите, което често води до съпротива срещу развитието на туристическата индустрия. Разделението на участниците в туристическата индустрия на обслужвани и обслужващи е основна причина местните жители да смятат, че правата им са нарушени и като реакция на това да нарушават правата на туристите.
Правата на туристите се изразяват в това да не бъдат малтретирани, да се пази тяхното достойнство и да им се осигурява достъп до забележителностите, които искат да посетят. Предлагащите услуги е необходимо да уверят своите клиенти, че в случаи на неизпълнение на договора за услугата, техните клиенти ще бъдат компенсирани по подобаващ начин. Туристите имат право на възможност за културно и духовно развитие, включително и на условия за практикуване на религиозните си обичаи. Друго важно право на туристите е запазването на дискретността, като особено важно за тях е съхраняването на персоналните им данни. Тяхно право е да бъдат справедливо третирани по отношение на ценните на стоките и услугите, така както и местните хора. В много случаи обаче се наблюдава завишение на цените за чуждестранните туристи.
За обезпечаването на условия на етично третиране на всички участници в туристическата индустрия ООН приема през 1999 г. Глобален етичен кодекс в туризма. Кодексът е насочен към запазване на природните ресурси и културното наследство от разрушителното влияние на туристическата дейност. Чрез него се проявява желанието за равноправно разпределение на придобивките от туризма между местното население и икономическите участници в туристическата индустрия. Кодексът предвижда механизъм за доброволното му изпълнение чрез признаване водещата роля на Световната комисия по етика на туризма .
Кодексът включва девет части, дефиниращи основните етични принципи на туристическата индустрия, валидни за всички участници в нея – правителства, туроператори, предприемачи, агенти, работници и самите туристи. Десетата част от Кодекса включва механизми за компенсация при нарушаване на етичните правила.
- В първата част се формулират нормите, които имат принос за взаимното разбиране между различните култури и народи.
- Втората част включва правила за превръщане на туристическата дейност в средство за изява както на групово, така и на личностно равнище.
- Третата част формулира правилата за поведение, които ще превърнат туристическата индустрия във фактор за устойчиво развитие.
- Четвъртата част обръща внимание на културното наследство и начините, по които туризмът може да допринесе за неговото запазване.
- Петата част е посветена на правилата, които превръщат туризма в дейност, благоприятстваща развитието на страните домакини и местните общности.
- В шестата част от Кодекса се формулират задълженията на всички участници в туристическата дейност.
- В седмата част се формулира правото на туризъм на хората като се обявява, че възможността за директен достъп до планетарните ресурси е право, полагащо се на всички жители на планетата и че участието в туристически дейности трябва да се разглежда като най-добрия израз на устойчивото развитие в областта на свободното време.
- В осмата част се разглеждат главата на туристите за свободно придвижване и достъп до информационни и комуникационни услуги, които не трябва да се различават от тези на местните граждани.
- В деветата част на Кодекса се формулират етичните принципи, които влияят върху отношенията между работодатели и работници на корпоративно равнище.
Спазването на етичните права от Глобалния кодекс на туризма създава предпоставки до въвеждането на понятието „етичен туризъм“. За да попадне България в групата на държавите, осигуряващи етичен туризъм, е необходимо да се полагат усилия за опазване на природните богатства, да се изгражда удобна инфраструктура и да се изгражда икономика, която дава възможност на гражданите на страната да участват в печалбите от туризма.
Svetla, thanks so much for the post.Much thanks again. Really Cool.
Hello There. I discovered your blog using msn. This is a very
neatly written article. I will make sure to bookmark it and return to read
more of your helpful information. Thanks for
the post. I’ll certainly return.