ПОВЕДЕНИЕ НА ПОТРЕБИТЕЛЯ
ПОВЕДЕНИЕ НА ПОТРЕБИТЕЛЯ
Основни характеристики на поведението на потребителя
Изучаването на потребителското поведение е теоретико-приложен дял, характеризиращ, се с интердисциплинарност. То се изучава от етиката, правото, психологията, социологията, икономиката и др.
Потребител е субектът, които е крайния ползвател на даден продукт, стока или услуга.
Потребителският пазар се състои от всички хора, които закупуват стоки или услуги за лично или семейно ползване.
Потребителско поведение- поведението на човека, свързано с купуването на стока или ползването на услуга . По аналогия с това определение поведението на човека, насочено към използване на туристическа услуга, в нейната цялост или компоненти от нея, се разбира като туристическо поведение.
За разлика от активността на другите живи същества, човешката активност се предопределя не само от биологични фактори, но и от социални. Изхождайки от най-общите характеристики на човешкото поведение, може да се даде определение за потребителско поведение като действия на човека пряко насочени към придобиване и използване на продукти (стоки и услуги), като в тази активност се включват и психичните явления, определящи тези действия.
Етапи на потребителското поведение и фактори, които им влияят
Закупуването на дадена стока или услуга е процес, който се състои от пет етапа. Те са:
осъзнаване на потребността от покупка;
търсене на информация за реализиране на покупката;
оценка на съществуващите алтернативи;
вземане на решение за покупка
оценка на стоката/услугата след нейното закупуване.
Всеки етап на този процес включва в себе си различни психични явления – мотивация, възприятие, нагласи и др.
Основно психично явление, което е основа на процеса на осъзнаване на необходимостта от покупка, е мотивацията.
Начална точка на този етап е осъзнаването за съществуването на определена потребност, която трябва да бъде задоволена. Вторият етап на процеса на вземане на решение за покупка е свързан с търсенето на информация относно продуктите, които задоволяват поставените на първия етап цели.
Третият етап на процеса на вземане на решение за покупка е оценката на съществуващите алтернативи. На този етап от всички познати продукти, задоволяващи определена потребност, се избира онзи, който в най-голяма степен би бил закупен. Психологическата основа на този етап е социалната нагласа. Промяната на нагласите към даден продукт е дълъг и труден процес. Знанието на потребителя, че цел на рекламата на дадения продукт е именно промяната на нагласата, прави процесът още по-труден за реализация.
Следващият етап от процеса е самото вземане на решение за покупка на точно определен продукт след направена оценка на възможните алтернативи.
Процесът на вземане на решение за покупка не завършва със самата покупка. Последният етап на този процес е свързан с оценка на вече закупения продукт. След използването на закупения продукт или услуга, потребителят може да се почувства доволен или недоволен. В резултат на изпитаната емоция и рационалния анализ на закупения продукт, се потвърждава вече формираната нагласа към него, или напротив – започва се формирането на нова нагласа, носеща негативни емоции.
Оценката на продукта след неговата употреба води до научаване от страна на потребителя на потребителската му стойност и в зависимост от конкретното съдържание на наученото се стига до продължаване на закупуването на съответния продукт или до неговото окончателно отхвърляне от листа с алтернативните варианти.
Процесът на вземане на решение за покупка протича при влиянието не само на личностни, но и на социални фактори. Най-съществено влияние оказват културата и съществуващите субкултури, социалната група, към която принадлежи даден потребител, референтните му групи, модата и др. За избора на даден продукт или услуга влияние върху потребителското поведение оказват социални, личностни, психични и ситуативни характеристики.