ИЗИСКВАНИЯ ЗА ХУДОЖЕСТВЕНОТО ОФОРМЛЕНИЕ НА ИНТЕРИОРА НА ТЪРГОВСКАТА ЗАЛА

ИЗИСКВАНИЯ ЗА ХУДОЖЕСТВЕНОТО ОФОРМЛЕНИЕ НА ИНТЕРИОРА НА ТЪРГОВСКАТА ЗАЛА

Заведението за хранене и развлечение е място, където много хора прекарват част от своето време. Ето защо е необходимо чрез естетичното си въздействие то да спомага за приятно настроение и отмора. Това се постига чрез: подходяща архитектурно-худо-жествена композиция на заведението; правилно подбрана и изискано подредена художествена украса на залата; естетично разпределение на мебелите и съоръженията; правилно зареждане на масите; чисто и изискано облекло на обслужващия персонал. От особено значение са архитектурно-художестве-ното решение на интериора на търговската зала, използваните материали, колоритът, осветлението и др.

Видът на материала определя усещанията за меко и твърдо, топло и студено, гладко и грапаво, тъмно и светло и др. Материалите в интериора на търговската зала трябва да съответстват на общия архитектурен замисъл. Където е необходима прохлада, използват се мрамор, видим бетон, метал. Материали като дърво, керамика, килими, черги, кожи и др. предизвикват чувство за топлина и уют. Ето защо те се употребяват много често за обзавеждане на битови заведения – механи, странноприемници, ханчета и др.

Колоритът е също силно средство за целенасочено въздействие върху посетителите. Известно е, че всеки цвят предизвиква определени асоциации. Поради това се говори за топли и студени, за възбуждащи и успокояващи, за радостни и скръбни цветове. В интериора на търговската зала е много трудно да се създаде цветна хармония. В практиката се използват два основни метода за нейното изграждане – чрез контрастни и чрез нюансни съчетания. Контрастните съчетания се съставят от противоположни цветове (например жълт и син, зелен и виолетов). Те създават у посетителя чувство за напрежение и динамика. Нюансните съчетания се изграждат от съседни цветове или от различни нюанси на един цвят. Интериори, изпълнени в нюансни цветови съчетания, изглеждат спокойни и статични. Колоритът влияе и върху възприемане на обема на търговската зала. Например пространствената раздробеност на залата може да се избегне, ако таванът е в ярък контрастен тон, стените са ярко и еднакво оцветени, а мебелите – с еднакъв цвят. Когато пространството на залата е еднообразно и скучно, може да бъде разчленено, ако част от него се оцвети в контрастен тон. Подобен резултат се постига при групиране на мебелите в залата по цветове. В нашите заведения е характерно използването на меки нюансни цветови съчетания, които често са причина за вялост и безразличие в интериора. В много страни се съчетават ярки контрастни цветове със силно естетично въздействие.

Осветлението в търговската зала оказва силно влияние върху посетителите. То бива естествено и изкуствено. Естественото осветление действа пряко, отразено и разсеяно. В първия случай то заслепява, поради което се отбягва. Предпочита се разсеяното осветление. То е най-спокойно, меко и особено подходящо за хранене и почивка в заведенията. Изкуственото осветление дава възможност за оказване на определено оптично и емоционално въздействие. Когато то е общо, създава равномерна изкуствена осве-теност на търговската зала. Местно осветление се използва, ако определени зони от залата трябва да бъдат различно осветени. Например местата за хранене се осветяват силно, дансингът – слабо и т.н. Видът и интензивността на осветлението се подбират според предназначението и специфичните особености на търговската зала. Например в ресторантските зали за официални приеми осветлението е силно. По такъв начин се създава празнична атмосфера. В малките интимни заведения осветлението е съвсем слабо, като създава уют и спокойствие. Осветлението на заведенията за танцуване е променливо и многоцветно. В атрак-ционните заведения то е изцяло подчинено на изискванията на художествената програма. В заведенията се използва още скрито изкуствено осветление, поставено между стените и тавана. То създава чувство за лекота и интимност. Напоследък се използват светещи плоскости – стени и тавани. Има и цветно осветление, което се прилага в нощните заведения.

В търговските зали на заведения от висока категория намират място произведения на живописта и скулптурата. Често използвани начини за декориране са сграфито, мозайка, резба, стенни килими и понякога – фрески и стъклописи. По стените се поставят картини, главно живопис и графика, а много по-рядко творби на художествената фотография. Светещи диапозитиви се монтират с рекламна цел.

За интериора на търговската зала допринасят най-вече мебелите със своята форма, материал и разцветка и с начина на подреждането им. Определено емоционално въздействие оказват видът на покривките, салфетките, приборите, чашите и съдовете за хранене, както и външният вид на обслужващия персонал.

Озеленяването спомага за общото художествено оформление на търговската зала. Освен това у посетителите се създават чувство за прохлада и усещане за връзка с природата. Използват се различни по вид и големина декоративни растения. Засаждат се в специални керамични или от друг материал съдове с различна форма, които се разполагат направо на пода или върху специални поставки. Аранжират се покрай остъклените части на залата, около колоните, дансинга и естрадата, между масите за оформяне на кътове. В търговските зали на големи ресторанти може да се оформят зимни градини, които са много ефектни през зимния сезон. Цветя се поставят и на масите във вази или жардиниери.

Използване на цветята за украса

Основни правила при създаване на цветни композиции. В съвременното аранжиране на цветя се наблюдава стремеж към създаване на прости, реалистични и естествено оформени композиции. При подреждането цветята трябва да се разполагат така, че да изпъкват в най-голяма степен качествата им поотделно (форма, багра, едрина и т.н.). За целта те се подрязват с различно дълги дръжки и се разполагат под различен ъгъл. Необходимо е цветята и включените в композицията допълнения (клонки,листа, плодове и др.) да хармонират помежду си по форма, начин на растеж и биологични особености. От значение е отделните части да бъдат уравновесени с определени център на тежестта и централно петно на букета. Не се допуска кръстосване на цветовете или клонките. Цветовете не се поставят обърнати един към друг или наведени надолу. Като правило в аранжирането участват с нечетен брой.

Растителният материал (цветя, листа, клонки), предназначен за поставяне във вази, може да се разпредели в три групи: лек, среден и тежък. Последната група съставя обикновено центъра (основата) на композицията. Лекият материал (треви, клонки, аспарагус, цветове на гипсофила и др.) се използва за оформяне на рамката на композицията, а средният – за оформяне на прехода от центъра към периферията.

Когато се оформя композиция само от един вид, най-доброто допълнение са листата от същия вид.

За да се задържат цветовете, клонките или листата в желаното положение, най-подходящо е да се използват кензани. Добре е ръбът на вазата да се прикрива леко, като на 1-2 места излизат клонките от зеленина, наведени надолу. По-красиво стоят свободните и рехаво разположени цветя във вазите, отколкото плътно наредените.

Цветята във вазата не бива да бъдат еднакво дълги. Когато са повече и с еднаквадължина, те се възприемат като едно цветно петно. При различна дължина цветовете се открояват и така се възприема индивидуалната им красота.

Цветята се поставят във високи или в ниски вази. В първия случай се препоръчват следните съотношения: височина на букета към височина на вазата 5:3; широчина на букета към широчина на вазата 5:3 и обща височина (букет + ваза) към височина на вазата 8:3.

Аранжирани в ниски плоски и широки съдове, цветята са по-красиви, като съдът почти не взема участие във вертикалното построяване на композицията. Ако се използват широки и плитки вази (шалета, жар-диниери), най-дългият цвят или клонка не бива да превишава широчината им. От голямо значение са формата и цветът на вазата, от една страна, и багрите на цветята, от друга. Вазата се избира в зависимост от вида, големината и багрите на цветята, които ще се подреждат в нея.

При всяко аранжиране е много важно да се спазва правилото тъмните багри на цветовете и на съпътстващите материали да се разполагат в основата на композицията. Някои видове цветя са по-изразителни, когато се поставят поединично (орхидеи, антуриум и др.). За други цветя е задължително да бъдат повече, дори на туфи (не-забравки, теменуги, момини сълзи, ливадни цветя и треви и т.н.). От декоративния слънчоглед, делфиниумите, гергините, гладиолите, клонките с красиви плодове и листа, декоративните пипери и др. се поставят малко екземпляри във вазите, понеже са с голям брой цветове или плодове и с богата гама от багри.

Изисквания при украсяване на масите с цветя. Цветята се подбират с височина до 15-20 cm, за да не пречат на разговора. Допуска се да бъдат по-високи само във вази върху маси-бю-фети при приеми или други случаи.

Букетите може да се подреждат в най-различна форма, да имат разнообразни багри и да се използват декора-ивна зеленина и сухи цветя. На маса с бяла или едноцветна покривка се поставят цветя с ярко наситени тонове. Върху пъстри покривки е желателно те да бъдат бели или в спокойни тонове, хармониращи с преобладаващия цвят на покривката. При особено тържествени случаи върху покривката може да се поставят клончета зеленина или дребни цветчета, или по дължина на масата в средата да се разположи ефектна цветна композиция във вид на гирлянда. В тези случаи, за да бъдат цветята свежи повече време, на мястото на премахнатата или върху силно скъсе-ната дръжка се капва парафин.

Цветята в плитки съдове се подреждат така, че да се виждат еднакво от всички седящи около масата. Нареждат се в кръг, в центъра на който се поставят най-високите. В средата на тези съдове се слага кензанът или направена от мъх възглавничка. В него се забождат свежите цветя и клонки зеленина.

За украса може да се използват повечето отглеждани у нас видове цветя, дори откъснати саксийни растения (примула, цинерария) и листа на лист-но-декоративни растения.

Подреждането на цветя на масата при определен повод (сватба, рожден ден, Коледа, Нова година и т.н.) също се характеризира с някои особености.

За украса при сватбени тържества се предпочитат бели цветя. Към тях се добавят аспарагусови или др. подобни зелени клонки. По такъв начин украсата се откроява от светлата покривка. Шалетата се разпределят на равни разстояния по цялата маса, като пред съпружеската двойка се поставя най-хубавото. Цветната украса по масата може да се комбинира със свещи, панделки, тюл, сватбена тел и др. При го-деж се използват червени рози, карамфили и гербери.

Украсата на масата при кръщаване трябва да бъде в нежно изпълнение, отговарящо за случая. Предпочитат се цветя в синьо или розово в зависимост от пола на детето. На празничната маса се поставя венец от цветя, върху който се слагат свещички и малки играчки.

За Коледа или посрещане на Нова година масата се украсява с композиции от клонки на иглолистни дървесни видове, съчетани с 1-2 свещи, цветя и други украшения.

1 Comment on ИЗИСКВАНИЯ ЗА ХУДОЖЕСТВЕНОТО ОФОРМЛЕНИЕ НА ИНТЕРИОРА НА ТЪРГОВСКАТА ЗАЛА

  1. Amazing blog! Can be your theme tailor made or would you download it from somewhere?
    A design like yours with a few simple adjustements would actually make my blog jump out.

    Please let me know that you got your design.
    Thanks

Comments are closed.