ТЕХНОЛОГИЯ НА СТУДЕНИ ЖЕЛИРАНИ ПРЕДЯСТИЯ

Технология на студени желирани предястия – всички студени желирани предястия се приготвят с аспик. В зависимост от начина на желиране предястията се разделят на следните групи:

- студени желирани предястия гласе

- студени желирани предястия в желе

- студени предястия със сос Шофроа

- студени предястия с аспикова майонеза

- галантини и мусове (аспикови месни пюрета)

студени предястия гласетези предястия се приготвят най-често  от различни видове риба, месо, език, шунка и др. При тях предварително свареният или изпечен продукт се желира (гласира) по повърхността със затоплен до втечняване аспик. Гласирането се повтаря няколко пъти, докато се получи плътен желатинов пласт.

- студени предястия в желе –приготвят се от месо, някои месни продукти, риба, субпродукти (език, мозък), миди, птици, яйца, някои зеленчуци за украса и др  Характерно е, че целият продукт е в аспик. Избраният продукт се подлага на предварителна топлинна обработка ( при необходимост), нарязва се и се поставя във форми за желиране. Формата се напълва с разтопен аспик, който се оставя да желира. Готовото предястие се обръща върху съда за сервиране и формата се отстранява. Предястията носят името на вложения продукт. Към тази група се отнасят и т.нар. аспикови торти, желирани кексове, студени пачи.

- студени предястия със сос Шофроаприготвят се най-често от птици, риби, мозък, яйца и др. Продуктите предварително се сваряват или се задушават. Заливат се или се потапят в предварително приготвения топъл сос и се оставят да желират на студено. Готовото предястие трябва да е с гладка повърхност и матов блясък.

- студени предястия с аспикова майонеза – приготвят се от различни продукти – месо, птици, риби, яйца, зеленчуци и др., които след предварителната им топлинна обработка се заливат с аспикова майонеза.

- галантини – думата „галантин” означава  „желирано ястие”, тези предястия се приготвят от домашни птици, пернат дивеч, някои видове риба и др. Наричат се още фаршировани студени предястия. Продуктите се подготвят, като кожата им се отделя от месото, което се обезкостява и смила. Смляното месо се смесва с различни подправки, яйца и някои допълнителни продукти по рецепта. С така приготвената смес се пълни кожата, зашива се и се увива в бяла кърпа. След като се овържи с канап или конец, се поставя да ври в бульона около 1/2 – 2h в зависимост от вида на галантина. Най-често се поднасят желирани или със сос Шофроа.